Буття  Вихід  Левит Числа  Повторення Закону

Пʼятикнижжя Мойсея (Pentateuch)

Воно назване в Святому Письмі “Законом” або “Книжкою Закону” (єврейською — “Тора” — настанова). Єврейські перекази і старожитня християнська церква приписує укладання його Мойсеєві, вождеві і законодавцеві ізраїльського народу, припускаючи, що саме він зібрав і записав збережені серед його народу усні перекази: про утворення світу, про гріхопадіння перших людей і Потоп ), про походження і первісну історію Ізраїля. Але не імʼя укладача святих книг, а їхня духовність визначає для нас, християн, їхню достовірність і канонічне значення. Проте доконечне значення в цьому питанні мають посилання Христа і Його Апостолів на Пʼятикнижжя, що дає право встановлювати (поновлювати) безперервний і нерозривний звʼязок старозаповітних книг з новозаповітними. Повторюємо, що через усю Біблію золотою ниткою проходить одна і та ж думка: возз’єднання (через примирення) грішної (мертвої духом) людини з її Творцем.

Пʼятикнижжя Мойсея є документальним підтвердженням поступового відкриття (одкровення) Божого заміру у слові і в ділі вибраному народові, в котрому має народитися Рятівник світу. Уже з 2-го розділу книги Буття зʼявляється визначне ймення Боже “Єгова”, що означає “Вічносущий” (Вих. 3:14)Бог сказав Мойсеєві: Я є ЄГОВА (Сущий). І сказав: Отак скажи синам Ізраїлевим: Сущий послав мене до вас. і вказує на безперервне самоодкровення Бога. Цей характер історичного документу надає Пʼятикнижжю особливого значення поміж інших канонічних святих книжок. Пʼятикнижжя є передовсім книга “Заповіту”, спілки Бога з людиною. Разом із тим воно є прообразом Божественного плану порятунку людей, зокрема, прообразом земних переживань кожної врятованої людини.

Буття: Утворення світу і людини. Зрада перших людей Творцеві — гріхопадіння. Покарання і обітниця Рятівника. Вибрання народу, з-поміж котрого має прийти Рятівник. Заповіт з патріархом цього народу Авраамом.
Вихід: Визволення Ізраїля з єгипетського рабства. Ухвалення спілки з Богом через Мойсея на Сінаї. Законодавство.
Левит: Встановлення обрядового закону жертвоприношення і священства, як посередництва поміж Святим Богом і грішною людиною (духовно загиблою).
Числа: Поневіряння звільнених від рабства ізраїльтян під час 40-річного мандрування в пустелі на шляху до землі Обіцяної.
Повторення Закону (Deuteronomium): Повторення і поглиблення закону перед оволодінням звільненими їхнім спадком.