Зміст

Книга пророка Софонії

Головна думка: “Я Господь, Бог твій, Бог ревний”
Сучасник Єремії, праправнук царя Єзекії, Софонія виступив як пророк за царювання Йосії. Реформи цього благочестивого царя не засліплюють мужів Божих: вони не змінили сердець більшости народу: поряд з поновленням обрядового богошанування залишалося в повній силі матеріалістичне сприйняття життя. Ще не викорінене служіння Баалові і поклоніння небесним світилам; серед вельмож і багатіїв — явна зневага до Бога (1:8-12); судді забули про правосуддя, пророки легковажні і підступні; священики опоганюють святиню, спотворюють закон. Невідворотний Божий суд.
Характерний для Софонії його універсалізм, його інтерес до спасіння інших народів, і вказівка на те, що в Ізраїлі врятується “народ сумирний і простий” (3:12).

Розділи

Суд над Юдою – прообраз прийдешнього дня Господнього. 1
Звернення до останку із покликом до каяття. 2
Горе Єрусалимові за днів пророка. 3

1

Софонії 1

Суд над Юдою – прообраз прийдешнього дня Господнього.

1. Слово Господнє, котре було до Софонії, сина Куші, сина Ґедалії, сина Амарії, сина Єзекії, за днів Йосії, Амонового сина, царя юдейського.
2. Усе винищу з поверхні землі, – говорить Господь;
3. Винищу людей і худобу, вигублю птахів небесних і рибу морську, і спокуси разом з лиходіями; винищу людей з поверхні землі, говорить Господь.
4. І простягну руку Мою на Юдею і на всіх городян Єрусалиму; вигублю з місцини цієї останки Баала, імʼя жерців та священиків.
5. І тих, що на покрівлях поклоняються військові небесному, і тих, що поклоняються і присягаються Господом і присягаються царем своїм.
6. І тих, котрі відступилися од Господа, не шукали Господа і не зверталися до Нього.
7. Замовкни у присутності Господа Бога, бо близько день Господній. Уже приготував Господь пожертву на заклання і ухвалив, кого запросити.
8. І станеться в день пожертви Господньої: Я навідаю князів і синів царя і всіх, що одягаються в одежу чужинців;
9. Навідаю того дня всіх, котрі перестрибують через поріг, котрі дім Господа свого виповнюють насильством і облудою.
10. І станеться того дня, говорить Господь, зойк біля воріт Рибних і ридання біля воріт інших і велике руйнування на пагорбах.
11. Ридайте, мешканці Махтешу, бо пощезне увесь купецький люд, і винищені будуть обтяжені сріблом.
12. І станеться того часу: Я із світильником огляну Єрусалим і покараю тих, котрі сидять на óсаді своєму і кажуть у серці своєму: Не чинить Господь ні добра, ні лиха, –
13. І обернеться багатство їхнє на здобич, і доми їхні стануть пусткою; вони збудують будинки, а жити в них не будуть, посадять виноградники, та вина з них не будуть пити.
14. Близько великий день Господній, близько – і вельми поспішає; уже чутно голос дня Господнього. Гірко заволає тоді навіть найхоробріший.
15. День гніву – день цей, день скорботи і утисків, день спустошення і розорення, день пітьми і мороку, день хмари та імли,
16. День рогу і воєнного ґвалту супроти укріплених міст і високих веж.
17. Я вчиню утиски людям, і вони будуть ходити, мов сліпі, тому що вони згрішили супроти Господа, і розкидана буде кров їхня, як порох, і плоть їхня, – як послід.
18. Ні срібло, ні золото їхнє не може врятувати їх у день гніву Господа, і вогнем ревним Його буде поглинута вся ця земля, бо винищення, і притому наразі, звершить Він над усіма мешканцями землі.

2

Софонії 2

Звернення до останку із покликом до каяття.

1. Досліджуйте себе уважно, досліджуйте, народе неупокорений,
2. Аж доки не прийшла ухвала – день пролине, як полова — доки не прийшов на вас спопеляючий гнів Господній, доки не настав для вас день люті Господньої.
3. Шукайте Господа, всі сумирні землі, котрі виконують закони Його; шукайте правду, шукайте сумирну мудрість; можливо, ви сховаєтеся у день гніву Господнього.
4. Бо Ґаза буде залишена і Ашкелон спорожніє, і Ашдода виженуть опівдні і Екрон буде вирваний з корінням.
5. Горе мешканцям приморського краю, народові крітському! Слово Господнє – на вас, ханаанеї, земле филистимська! Я винищу тебе, і не буде в тебе мешканців, –
6. І буде приморська країна пастуховим вівчарником і оборою для худоби.
7. І дістанеться цей край останкам дому Юдиного, і будуть пасти там, і в домах Ашкелону будуть увечері спочивати, бо Господь Бог їхній навідає їх і поверне полон їхній.
8. Чув Я паплюження Моава і наругу синів Аммонових, як вони збиткувалися над Моїм народом і чванилися на його рубежах.
9. Тому – живу Я! – говорить Господь Саваот, Бог Ізраїлів; Моав буде, як Содом, і сини Аммонові будуть, як Ґоморра, набутком кропиви, солоною баюрою, пустелею навіки; останок народу Мого візьме їх на здобич, і врятовані з людей Моїх дістануть їх у спадок.
10. Оце їм – за пиху їхню, за те, що вони чванилися і збиткувалися над народом Господа Саваота.
11. Грізний буде для них Господь; бо винищить усіх богів землі, і Йому будуть поклонятися кожний зі своєї місцини – всі острови народів.
12. І ви, ефіопи, побиті будете мечем Моїм.
13. І простягне Він руку Свою на північ – і знищить Ашшура і оберне Ніневію на руїни, на місцину висхлу, мов пустеля.
14. І спочиватимуть серед неї череди і всілякого роду тварини; пелікан і їжак будуть ночувати на різьблених прикрасах її; голос їхній буде линути у вікнах, руйнування виявиться на стояках дверей, бо не стане на них кедрової обшивки.
15. Ось, чим стане місто переможне, що живе в безпеці і говорить у серці своєму: Я! – і немає іншого, крім мене, як воно стало руїною, лігвищем для звірини! Всілякий, що проходить повз нього, засвище і махне рукою.

3

Софонії 3

Горе Єрусалимові за днів пророка.

1. Горе місту, нечистому і опоганеному, і насильникові!
2. Не дослухається голосу, не приймає настанов, на Господа не сподівається, до Бога не наближається.
3. Князі його посеред нього – то леви ревучі, судді його – вечірні вовки, що не залишають до ранку жодної кістки.
4. Пророки його – люди легковажні, підступні, священики його опоганюють святиню, зневажають закон.
5. Господь праведний посеред нього, не чинить неправди, щоранку являє суд Свій неодмінно; проте лиходій не відає сорому.
6. Я винищив народи, зруйнував їхні фортеці; порожніми вчинив їхні вулиці, аж так, що вже ніхто не ходить ними; розорені міста їхні: немає жодної людини, немає мешканців.
7. Я казав: Бійся тільки Мене, приймай повчання Мої! І не буде винищене житло його, і не спіткає його зло, яке Я ухвалив для нього; а вони старанно прагнули псувати всі свої дії.
8. Отож, наджидайте Мене, говорить Господь, до того дня, коли Я постану для спустошення, бо Мною ухвалено зібрати народи, скликати царства, щоб вилити на них обурення Моє, всю лють гніву Мого; бо вогнем ревним Моїм поглинута буде вся земля.
9. Тоді знову Я дам народам уста чисті, щоб усі прикликали ймення Господнє і служили Йому однодушно.
10. Із зарічних країн Ефіопії прихильники Мої – діти розпорошених Моїх – принесуть Мені дари.
11. Того дня ти не будеш осоромлювати себе різними вчинками твоїми, якими ти грішив супроти Мене, бо тоді Я усуну з-поміж тебе тих, що чваняться твоєю шляхетністю, і вже не будеш удаватися до гордощів на святій горі Моїй.
12. Але залишу поміж тобою народ сумирний і простий, і вони будуть сподіватися на ймення Господнє.
13. Залишки Ізраїля не будуть чинити неправди, не будуть говорити неправди, і не знайдеться в устах їхніх язика підступного, бо самі будуть пастися і спочивати, і ніхто не потурбує їх.
14. Радій, доню Сіону! Святкуй, Ізраїлю! Звеселюйся і радій від усього серця, доню Єрусалиму!
15. Відмінив Господь вирок над тобою, прогнав ворога твого! Господь, цар Ізраїля, посеред тебе: уже ніколи не побачиш зла.
16. Того дня скажуть Єрусалимові: Не бійся! І Сіонові: – Нехай не слабшають руки твої!
17. Господь Бог твій, посеред тебе: Він спроможний врятувати тебе; звеселиться від тебе радістю, буде милостивий від любови до тебе, буде радіти тобою і захоплюватися.
18. Тих, що сумують за урочистими святами, Я зберу; твої вони, на них тяжіє обмова.
19. Ось, Я притисну в той час усіх гнобителів твоїх і порятую кульгаве, і зберу розпорошене, і приведу їх до почестей і шляхетности на всій оцій землі обмови їхньої.
20. Того часу приведу вас і тоді ж таки зберу вас; бо вчиню вас вельможними і почесними поміж усіма народами землі, коли поверну полон ваш перед очима вашими, говорить Господь.