Зміст

Книга пророка Огія

Головна думка: Бог на першому місці в житті і служінні.
Огій — перший з пророків епохи повернення юдеїв із вавилонського полону. Юдея знаходилася тоді під владою перських царів, завойовників Вавилону. Ті, що повернулися, почали ревно відбудовувати зруйнований храм (Ездра 3-6), діставши на це дозвіл царя і необхідні засоби для будови і захоплені Навуходоносором посудини храму. Але через гостру заздрість сусідньої Самарії роботу було припинено на 16 літ. Якраз тоді й виступив пророк Огія, який, очевидно, ще памʼятав велич єрусалимського храму. Своєю відозвою він пробудив ревність до Божої справи чільників і цілого народу. Робота поновилася, і за чотири з половиною роки будівля була завершена і освячена, чин жертовного богослужіння поновлений. Будівничих надихнуло найбільше слово пророка про те, що з ними перебуває Господь (1:13), і що слава нового храму перевершить славу попереднього (2:9): це провіщення збулося, коли до храму Зоровавеля зайшов Бажаний всіма народами (2:7), але зневажений своїми, Христос. І пречудовий Соломонів храм, і наступні рухнули; але непорушно буде стояти той, описаний пророком Єзекіїлом, куди увійде для постійного перебування Христос — Цар, а слава Божа виповнить храм і озорить вражену землю.

1

Огія 1

Привід і тема пророцтва.

1. Другого року царя Дарія, шостого місяця, першого дня місяця, було слово Господнє через Огія пророка до Зоровавеля, сина Шеалтіїлового, правителя Юдеї, і до Ісуса, сина Єгосадакавого, великого священика.
2. Так сказав Господь Саваот: Народ оцей каже: Не настав ще час, не час будувати дім Господній.
3. І було слово Господнє через Огія пророка:
4. А вам самим час жити в домах ваших оздоблених, а цей Дім – у занепаді?
5. Тому нині так говорить Господь Саваот: Оберніть серце ваше на шляхи ваші.
6. Ви сієте багато, а збираєте замало; їсте, але не досхочу; пʼєте, але не напиваєтеся; одягаєтеся, але не тепло вам; а той, що заробляє, заробляє для дірявого гаманця.
7. Так говорить Господь Саваот: Оберніть серце ваше на шляхи ваші.
8. Зійдіть на гору і носіть деревину та споруджуйте храм; і Я буду прихильний до нього, і прославлюся, говорить Господь.
9. Наджидаєте багато, а виходить замало; і що принесете додому, те Я розвію. За що? – говорить Господь Саваот: За Мій дім, котрий у занепаді, а в цей час ви поспішаєте кожний до свого дому.
10. Ось чому небо замкнулося і не дає вам роси, а земля не дає плодів своїх.
11. І Я прикликав посуху на землю, на гори, на хліб, на виноградний сік, на єлей і на все, що родить земля, і на людину, і на худобу і на всіляку працю рук.
12. І підкорилися Зоровавель, син Шеалтіїн, та Ісус, син Єгосадаків, і увесь народ голосові Господа, Бога свого, і слову Огія пророка, як посланця Господа Бога, і народ злякався Господа.
13. Тоді Огій, вісник Господній, посланець від Господа, сказав до народу: Я з вами! – говорить Господь.
14. І збудив Господь духа Зоровавеля, сина Шеалтіїлового, намісника юдейського, і духа Ісуса, сина Єгосадака, великого священика, і духа всього останку народу, – і вони прийшли і почали здійснювати роботу в домі Господа Саваота, Бога свого,
15. Двадцять четвертого дня шостого місяця, другого року царя Дарія.

2

Огія 2

Пророцтво про прийдешню славу храму Бога і про Месію.

1. Сьомого місяця, двадцять першого дня місяця, було слово Господнє до Огія пророка.
2. Скажи тепер Зоровавелю, синові Шеалтіїловому, намісникові Юдеї, та Ісусові, синові Єгосадака, великому священикові і останкові народу.
3. Хто залишився поміж вами, котрий бачив цей Дім у колишній його славі, і яким ви бачите його тепер? Чи не є він у ваших очах, мовби ніщо?
4. Але підбадьорся нині, Зоровавелю, говорить Господь, підбадьорся Ісусе, сину Єгосадаків, великий священику! Підбадьорся, увесь народ краю, говорить Господь, здійснюйте роботи, бо Я з вами, говорить Господь Саваот.
5. Заповіт Мій, котрого Я склав з вами під час виходу вашого з Єгипту, і дух Мій є серед вас. Не бійтеся!
6. Бо так говорить Господь Саваот: Ще раз, – і це станеться невдовзі, – Я потрясу небо і землю, море і суходіл,
7. І потрясу всі народи, – і прийде Бажаний всіма народами, і виповню Дім цей славою, – говорить Господь Саваот.
8. Моє срібло і Моє золото, говорить Господь Саваот.
9. Слава цього останнього храму буде величнішою, аніж попереднього, говорить Господь Саваот; і на місці цьому Я дам мир, говорить Господь Саваот.
10. Двадцять четвертого дня девʼятого місяця, другого року Дарія, було слово Господнє через Огія пророка:
11. Так говорить Господь Саваот: Запитай у священиків про закон і скажи:
12. Якби хтось ніс освячене мʼясо в полі своєї одежі і полою своєю торкнувся б хліба, або чогось вареного, чи вина або єлею, чи якоїсь їжі, – чи стане це освяченим? І відповідали священики і сказали: Ні!
13. Потім сказав Огій: А якщо торкнеться до всього цього хто-небудь, що осквернився від доторку до мертвого, – чи стане оце нечистим? І священики відповідали і сказали: Буде нечистим.
14. Тоді відповідав Огій і сказав: Такий це народ, таке оце племʼя переді Мною, говорить Господь, і такі ж усі справи рук їхніх! І що вони підносять там, – усе нечисте.
15. Тепер же наверніть серце ваше на час від оцього дня і назад, коли ще не був покладений камінь на камінь у храмі Господньому.
16. Приходили, бувало, до копиці, що могла принести двадцять мір, а виявлялося тільки десять; приходили до чавильні, щоб начерпати пʼятдесят мір із чавильні, а виявлялося тільки двадцять.
17. Уражав Я вас іржею і бляклістю хліба і градом всю працю рук ваших; але ви не наверталися до Мене, – говорить Господь.
18. Оберніть серце ваше на час від цього дня і назад, від двадцять четвертого дня девʼятого місяця, до того дня, коли заснований був храм Господній, оберніть серце ваше:
19. Чи є ще в житницях насіння? Донині ні виноградна лоза, ні смоківниця, ні гранатове дерево, ні оливка не давали плоду; а від цього дня Я благословлю їх.
20. І було слово Господнє до Огія вдруге двадцять четвертого дня місяця, і сказано:
21. Скажи Зоровавелю, намісникові Юдеї; потрясу Я небо і землю;
22. І поскидаю престоли царств, і винищу силу царств поганських, перекину колісниці і тих, що сидять на них, і повалені будуть коні і вершники їхні, один мечем другого.
23. Того дня, говорить Господь Саваот, Я візьму тебе, Зоровавелю, сину Шеалтеїлів, служнику Мій, говорить Господь, і буду тримати тебе, мов печатку, бо Я вибрав тебе, говорить Господь Саваот.