Головна   Бут   Вих   Лев   Чис   П.Зак   І.Нав   Суд   Рут   1Цар   2Цар   3Цар   4Цар   1Літ   2Літ   Єздр   Неєм   Ест   Йова   Псал   Прит   Екк   П.Пісн   Ісаї    Єрем   Пл.Єр   Єзек   Дан   Осії   Йоїла   Ам   Овд   Йони   Міх   Наум   Авак   Соф   Огія   Зах   Малах   Мат   Мрк   Лук   Іван   Діян   Яков   1Пет   2Пет   1Ів   2Ів   3Ів   Юди   Рим   1Кор   2Кор   Гал   Ефес   Фил   Кол   1Сол   2Сол   1Тим   2Тим   Тита   Филм   Євр   Одкр

Книга пророка Амоса

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Амоса 1

Суд над сусідніми народами.

1. Слова Амоса, одного з пастухів текойських, котрі він чув у видінні про Ізраїль за днів Уззійї, царя юдейського, і за днів Єровоама, Йоашового сина, царя ізраїльського, за два роки перед землетрусом.

2. І сказав він: Господь загремить з Сіону і озветься голосом Своїм з Єрусалиму, – і заплачуть хижки пастухів, і висохне вершина Кармелу.

3. Так говорить Господь: За три злочини Дамаску і за чотири не помилую його, тому що вони молотили Ґілеад залізними молотилами.

4. І пошлю вогонь на дім Газаїла, – і пожере він палати Бен-Гадада.

5. І зламаю засуви Дамаску і винищу мешканців долини Авен і того, хто тримає берло – з Бет-Едене, і піде народ арамійський в полон до Кіра, – говорить Господь.

6. Так говорить Господь: За три злочини Ґази і за чотири не помилую її, тому що вони вивели всіх у полон, щоб їх передати Едомові.

7. І пошлю вогонь на мури Ґази, – і пожере оселі її.

8. І винищу мешканців Ашдоду і того, що тримає берло в Ашкелоні, і поверну руку Мою на Екрон – і загине останок филистимлян, – говорить Господь.

9. Так говорить Господь: За три злочини Тиру і за чотири не помилую його, тому що вони передали всіх полонених Едомові і не згадали братерської спілки.

10. Пошлю вогонь на мури Тиру, – і пожере оселі його.

11. Так говорить Господь: За три злочини Едому і за чотири не помилую його, тому що він переслідував брата свого мечем, витіснив відчуття роду, навіснів постійно у гніві своєму і завше був виповнений люттю своєю.

12. І пошлю вогонь до Теману, – і пожере оселі Боцри.

13. Так говорить Господь: За три злочини синів Аммонових і за чотири не помилую їх, тому що вони розтинали вагітних в Ґілеаді, щоби поширити межі свої.

14. І запалю вогонь на мурах Рабби, – і пожере оселі її поміж криком у день битви, з вихором у день бурі.

15. І піде цар їхній у полон, він і князі його разом з ним, – говорить Господь.

Амоса 2    

Продовження.

1. Так говорить Господь: За три злочини Моава і за чотири не помилую його, тому що він перепалив кості царя едомського на вапно.

2. І пошлю вогонь на Моава, – і пожере оселі Керіййоту, і загине Моав серед погрому з гуркотом, при звуках рогу.

3. Винищу суддю з-поміж нього і умертвлю усіх князів його разом з ним, – говорить Господь.

4. Так говорить Господь: За три злочини Юди і за чотири не помилую його, тому що відкинули закона Господнього, і приписів Його не пильнували, та й ідоли їхні, слідом котрих ходили батьки їхні, звели їх зі стежки.

5. І пошлю вогонь на Юду, – і пожере оселі Єрусалиму.

6. Так говорить Господь: За три злочини Ізраїля і за чотири не помилую його, тому що продають достойника за срібло, а бідного – за пару сандаліїв.

7. Прагнуть, аби порох земний був на голові вбогих, і стежку покірних викривляють; навіть батько і син ходять до однієї жінки, щоб ганьбити святе ймення Моє.

8. На одежі, взятій у заставу, вилежуються біля всілякого жертовника, і вино, стягнене із звинувачуваних, п’ють у домі богів своїх.

9. А Я знищив перед обличчям їхнім Аморея, заввишки, мов кедр, і котрий був міцний, як дуб; Я винищив плід його вгорі і коріння його внизу.

10. А вас Я вивів із краю єгипетського і водив вас у пустелі сорок літ, щоб вам успадкувати землю аморейську,

11. Із синів ваших Я вибирав у пророки і з юнаків ваших – в назореї; чи не так воно, сини Ізраїля? – говорить Господь.

12. А ви назореїв напували вином і пророкам наказували, кажучи: Не пророкуйте!

13. Ось, Я придавлю вас, як давить віз, навантажений снопами.

14. І в моторного забракне сили втікати, і міцний не захистить міцности своєї, і сміливий не врятує життя свого.

15. Ані лучник не встоїть, ні прудконогий не втече, ні вершник на коні не врятує свого життя.

16. І найсміливіший з-поміж сміливих утікатиме голий того ж дня, – говорить Господь.

Амоса 3    

Господь виповідає слово на увесь дім Якова.

1. Послухайте слово оце, котре Господь вирік на вас, сини Ізраїля, – на все плем’я, котре вивів Я з краю Єгипетського, – кажучи:

2. Тільки вас визнав Я з-поміж усіх племен землі, а тому й стягну з вас за всі беззаконня ваші.

3. Чи підуть двоє разом, як не змовляться поміж собою?

4. Чи рикає лев у лісі, коли перед ним немає здобичі? Чи озивається своїм голосом левеня із лігва свого, коли він нічого не впіймав?

5. Чи потрапить пташка у сильце, коли сильця немає для неї? Чи підніметься із землі сільце, якщо до нього нічогісінько не втрапило?

6. Чи озветься у місті ріг, – і народ не злякався б? Чи трапляється в місті лихоліття, котре не Господь спричинив би?

7. Бо Господь Бог нічого не чинить, доки не відкриє Своєї таїни служникам Своїм, пророкам.

8. Лев почав рикати, – хто не здригнеться? Господь Бог сказав, – хто не буде пророкувати?

9. Проголосіть на покрівлях в Ашдоді і на дахах у краю єгипетському, і скажіть: Зберіться на гори Самарії і подивіться на велику зарозумілість і на утиски серед неї.

10. Вони не вміють діяти справедливо, говорить Господь: насильством і грабіжництвом накопичують скарби в оселі свої.

11. А тому так говорить Господь Бог: Ось супротивник, і причому довкола усієї землі! Він унеможливить могутність твою, і пограбовані будуть оселі твої.

12. Так говорить Господь: Як іноді пастух рятує з пащі лева дві гомілки, або частину вуха, так порятовані будуть сини Ізраїля, що сидять у Самарії в закутку постелі і в Дамаску на ложі.

13. Послухайте і засвідкуйте домові Якова, говорить Господь Бог, Бог Саваот.

14. Бо того дня, коли Я стягну з Ізраїля за злочини його, стягну й за жертовники у Бет-Елі, і відрубані будуть роги вівтаря і впадуть на землю.

15. І знищу дім зимовий разом із домом літнім, і щезнуть будинки з прикрасами із слонової кості; і не стане багатьох будинків, – говорить Господь.

Амоса 4    

Пожертва, принесена в Бетелі,
викликала гнів Господній.

1. Послухайте слово оце, телиці башанські, котрі на горі Самарійській, – ви, що чините утиски бідним, пригнічуєте вбогих, і кажете володарям своїм: Подай, і ми будемо пити.

2. Присягався Господь Бог святістю Своєю, що, ось, прийдуть на вас дні, коли потягнуть вас гаками і решту ваших – вудилами.

3. І крізь проломи в мурах вийдете, – кожна, як зуміє, і покинете всі опорядження осель, – говорить Господь.

4. Рушайте до Бет-Еля – і грішіть, до Ґілґалу – і примножуйте злочини; приносьте пожертви ваші щоранку, десятини ваші, а хоч би по кожних трьох днях.

5. Приносьте на пожертву вдячности квасне, проголошуйте про добровільні приношення ваші і оповідайте про них, бо ви це любите, сини Ізраїля, говорить Господь Бог.

6. За це й дав Я вам голі зуби в усіх містах ваших і нестачу хліба в усіх поселеннях ваших; аж ви не навернулися до Мене, – говорить Господь.

7. І утримував од вас дощ за три місяці жнив; проливав дощ на одне місто, а на інше не проливав дощу; одна ділянка була напоєна дощем, а інша, не покроплена дощем, висихала.

8. І сходилися два, три міста в одне місто, щоб напитися води, і не могли досхочу напитися; але й тоді ви не навернулися до Мене, – говорить Господь.

9. Я карав вас сажкою та зеленячкою; багато садів ваших і смоківниць ваших, і олив ваших пожирала гусінь, – одначе ви не навернулися до Мене, – говорить Господь.

10. Посилав Я на вас моровицю, схожу на єгипетську, убивав мечем юнаків ваших, забирав коней у полон, аж так, що сморід від таборів ваших підіймався в ніздрі ваші, – і все-таки ви не навернулися до Мене, – говорить Господь.

11. Звершував Я серед вас руйнування, як зруйнував Бог Содом і Ґоморру, і ви були вихоплені, як головешка з вогню, – і все ж таки ви не навернулися до Мене, – говорить Господь.

12. Тому так учиню Я з тобою, Ізраїлю: і, оскільки Я так учиню з тобою, то приготуйся до стрічі Бога твого, Ізраїлю.

13. Бо ось Він, Котрий утворює гори і утворює вітер і виповідає чоловікові заміри його, вранішнє світло перетворює на морок і ступає понад землею. Господь Бог Саваот – ймення Йому.

Амоса 5    

Печаль Господня за Ізраїль.

1. Послухайте слово, в котрому я здійму плач за вас, дім Ізраїля.

2. Упала, не підводиться уже діва Ізраїлева! Повалена на землю свою, і нікому підвести її.

3. Бо так говорить Господь Бог: Місто, що виступило тисячею, залишиться тільки з сотнею, а те, що виступило з сотнею, залишиться з десятком біля дому Ізраїля.

4. Бо так говорить Господь домові Ізраїля: Знайдіть Мене, і будете живі.

5. Не шукайте Бет-Елу і не ходіть до Ґілґалу і до Беер-Шеви не простуйте, бо Ґілґал увесь піде в полон, і Бет-Ел обернеться на ніщо.

6. Шукайте, знайдіть Господа – і будете живі, щоб Він не кинувся на дім Йосипів, наче вогонь, котрий пожере його, і нікому буде загасити його у Бет-Елі.

7. О, ви, котрі суд обертаєте на отруту, і правду валите на землю.

8. Хто утворив Семизір’я та Оріона, і перетворює смертну тінь на ясний ранок, а день учиняє темним, як ніч, прикликає води морські і розливає їх на поверхню землі? Господь – ймення Йому!

9. Він зміцнює спустошувача супроти сильного, і спустошувач заходить до фортеці.

10. А вони ненавидять того, хто викриває на брамі і нехтують тим, хто говорить правду.

11. Тому за те, що ви топчете убогого і берете від нього дарунки хлібом, ви спорудите будинки з тесаного каміння, але мешкати не будете в них; виростите чудові виноградники, та вина з них не будете пити.

12. Бо Я знаю, які численні злочини ваші і які тяжкі гріхи ваші: ви – вороги праведного, берете хабарі і перекручуєте в суді справи бідних.

13. А тому розумний мовчить цього часу; бо лихий цей час.

14. Шукайте добра, а не зла, щоб вам залишитися живими; – і тоді Господь Бог Саваот буде з вами, як ви кажете.

15. Зненавидьте зло і полюбіть добро і поновіть біля брами правосуддя; можливо, Господь Бог Саваот помилує останок Йосипів.

16. А тому так говорить Господь Бог Саваот, Вседержитель: На всіх вулицях буде плач і на всіх шляхах будете вигукувати: Леле! Отакої! – і прикличуть землероба нарікати і вдатних до пісень-плачів, – плакати.

17. І в усіх виноградниках буде плач, бо Я пройду поміж тобою, – говорить Господь.

18. Горе бажаючим дня Господнього! Нащо вам цей день Господній? Він – пітьма, а не світло, –

19. Це те саме, якби хтось утік від лева, а йому назустріч ведмідь, або, якби прийшов додому і сперся рукою на стіну, – і гадюка ужалила б його.

20. Хіба день Господній – не морок, а світло? Він – пітьма, і немає в ньому сяяння.

21. Ненавиджу, відкидаю свята ваші і не сприймаю пожертв у пору урочистих зібрань ваших.

22. Якщо піднесете Мені всеспалення і хлібне приношення, Я не прийму їх і не подивлюся на вдячну пожертву з гладких телят ваших.

23. Забери від Мене легіт пісень твоїх, бо звуків гусел твоїх Я не буду чути.

24. Нехай, наче вода, тече суд, і правда, – як могутній потік.

25. Чи приносили ви Мені пожертви і хлібні дари в пустелі, упродовж сорока літ, доме Ізраїлів?

26. Ви носили скинію Молохову і зорю бога вашого Кенана, зображення, котрі ви вчиняли для себе.

27. За це Я переселю вас за Дамаск, говорить Господь; Бог Саваот – ймення Йому.

Амоса 6    

Горе безпечним на Сіоні.

1. Горе безпечним на Сіоні і тим, що сподіваються на гору Самарійську, значним у першому з-поміж народів, до котрих дім Ізраїля приходить!

2. Перейдіть до Калне і подивіться; звідти перейдіть до Хамату великого і спустіться до Ґату филистимського. Чи не ліпші вони оцих царств? Чи не просторіші їхні володіння од ваших володінь?

3. Ви, котрі день лихоліття вважаєте далеким і наближаєте перемогу насильства, –

4. Ви, котрі вилежуєтеся на ложах із слонової кості і виніжуєтеся на постелях ваших, їсте найкращих баранів з отари і телят з буйнотравого пасовиська,

5. Співаєте під звуки гусел і вважаєте, що володієте музичним інструментом, як Давид,

6. П’єте з чаші вино, і намащуєтеся найдобірнішою оливою, і не співстраждаєте Йосипові за його лихоліття!

7. За це нині підуть вони в полон на чолі полонених, і скінчаться веселощі зніжених.

8. Присягається Господь Бог Самим Собою і так говорить Господь Бог Саваот: Гидую пихатістю Якова і ненавиджу оселі його, і віддам місто і все, що виповнює його.

9. І станеться, якщо в котрім домі залишиться десять чоловік, то помруть навіть вони;

10. І візьме їх родич їхній чи сусіда, щоб винести кості з дому, і скаже тому, що буде біля дому: Чи є в тебе ще хтось? Той відповість: Немає нікого. І скаже ще: Мовчи! Бо не можна називати ймення Господнього.

11. Бо ось, Господь накаже, і великі будинки будуть в проломах, а малі споруди – в тріщинах.

12. Чи бігають коні по скелі? Чи можна її розорювати волами? А тим часом, ви суд обертаєте на отруту і плід правди – на гіркоту.

13. Ви, котрі захоплюєтеся нікчемними речами і кажете: Чи не своєю силою ми надбали собі могутність?

14. Ось, Я, говорить Господь Бог Саваот, поставлю народ супроти вас, доме Ізраїлів, і будуть відтручувати вас від входу до Хамату, аж до потоку в пустелі.

Амоса 7    

Три видіння про прийдешній суд
над Ізраїлем та Юдою.

1. Таке видіння відкрив мені Господь Бог: Ось, Він витворив сарану, коли почала витикатися пізня трава, і це була трава після царського укосу.

2. І сталося, коли вони скінчили їсти траву на землі, я сказав: Господе Боже! Помилуй; як устоїть Яків? Він дуже малий.

3. І пожалів Господь про те. Не буде цього, - сказав Господь.

4. Таке видіння відкрив мені Господь Бог: Ось, Господь Бог звершив для суду вогонь, – і він пожер велику безодню, пожер і частину землі.

5. І сказав я: Господе Боже! Зупини! Як устоїть Яків? Він дуже малий.

6. І пожалів Господь про те; і цього не буде, сказав Господь Бог.

7. Таке видіння відкрив мені Господь: Ось, Господь стояв на прямовисній стіні, і в руці у Нього свинцевий висок.

8. І сказав мені Господь: Що ти бачиш, Амосе? Я відповів: Висок. І Господь сказав: Ось, покладу висок посеред народу Мого, Ізраїля; не буду вже прощати йому.

9. І спустошені будуть жертовні підвищення Ісакові, і зруйновані будуть святині Ізраїлеві, і постану з мечем супроти дому Єровоамового.

10. І послав Амація, священник бетельський, до Єровоама, царя ізраїльського, сказати: Амос змовляється супроти тебе серед дому Ізраїлевого; земля не може витерпіти усіх слів його;

11. Бо таке говорить Амос: Від меча помре Єровоам, а Ізраїль неодмінно буде полоненим від землі своєї.

12. І сказав Амація Амосові: Ясновидче! Іди і відійди на землю Юдину; там їж хліб і там пророкуй.

13. А в Бет-Елі вже не пророкуй; бо він – святиня царя й дім царський.

14. І відповідав Амос, і сказав до Амації: Я – не пророк і не син пророка; я був пастухом і збирав сикомори.

15. Але Господь забрав мене від овець і сказав мені Господь: Іди, пророкуй до народу Мого, Ізраїля.

16. Тепер вислухай слово Господнє. Ти говориш: Не пророкуй на Ізраїля і не виповідай слів на дім Ісааків.

17. За це ось, що говорить Господь: Дружина твоя буде збезчещена в місті; сини і доньки твої впадуть від меча; земля твоя буде поділена межовою мотузкою, а ти помреш в землі нечистій, й Ізраїль неодмінно буде виведений із землі своєї.

Амоса 8    

Кошик зі стиглими плодами –
ознака загибелі Ізраїля.

1. Таке видіння відкрив мені Господь Бог; ось, кошик зі стиглими плодами.

2. І сказав Він: Що ти бачиш, Амосе? Я відповів: Кошика зі стиглими плодами. Тоді Господь сказав мені: Наблизився кінець народові Моєму, Ізраїлеві; не буду вже прощати йому.

3. Пісні оселі того дня стануть риданнями, говорить Господь Бог; багато буде трупів, на всілякому місці будуть кидати їх мовчки.

4. Вислухайте це, ті, що ладні поглинути бідних і вигубити вбогих; –

5. Ви, котрі говорите: Коли мине новий місяць, щоб нам продавати хліб, і субота – щоби відчинити житниці, зменшити міру, збільшити ціну шекля і обдурювати облудними вагами,

6. Щоб купляти нужденних за срібло, і бідного за пару взуття, а висівки з хліба продавати.

7. Присягався Господь славою Якова: По правді ніколи не забуду жодної із справ їхніх!

8. Чи не захитається від цього земля, і чи не заплаче кожний, що живе на ній? Візьметься хвилями вона вся, мов ріка, і буде здійматися і опускатися, мов ріка єгипетська.

9. І станеться того дня, говорить Господь Бог: Учиню захід сонця в полудень і затьмарю землю серед світлого дня,

10. І оберну свята ваші на жалобу і всі пісні ваші – на плач, і покладу на всі рамена веретище і лисину на всіляку голову; і вчиню в країні плач, як за єдиним сином, і кінець її буде, мов гіркий день.

11. Ось, надходять дні, говорить Господь Бог, коли Я пошлю на землю голод, – не голод на хліб, не спрагу на воду, але спрагу на слухання слів Господніх.

12. І будуть ходити від моря й до моря і поневірятися від півночі до сходу в пошуках слова Господнього, і не знайдуть його.

13. Того дня танути будуть від спраги вродливі юнки і юнаки,

14. Котрі присягаються гріхом самарійським і кажуть: Живий бог твій, Дане! І живий шлях до Беер-Шеви! – Вони впадуть і вже не підведуться.

Амоса 9    

Останнє пророцтво про розпорошення.

1. Бачив я Господа, Котрий стояв над жертовником, і Він сказав: Удар в одвірок над брамою, щоб здригнулися лутки, і завали їх на голови всіх їх, а решту з них Я уражу мечем: не втече у них ніхто з утікачів і не врятується з них ніхто, що жадатиме врятуватися.

2. І якби вони закопалися в шеол, то й звідти рука Моя забере їх, якби зійшли на небо, – і звідти скину їх.

3. І якби вони сховалися на верховині Кармелу, то й там знайду і заберу їх; якби навіть сховалися від очей Моїх на дні моря – і там накажу морському звірові ужалити їх.

4. І якщо підуть у полон попереду ворогів своїх, то звелю мечеві й там забити їх. Оберну на них очі Мої на лихо їм, а не на добро.

5. Бо Господь Бог Саваот торкнеться землі і вона розтане, і заплачуть усі, що живуть на ній; і здійметься вона вся, як ріка, і опуститься, як ріка єгипетська;

6. Він спорудив горішні оселі Свої на небесах і склепіння Своє утвердив на землі, прикликає води морські і виливає їх на поверхню землі; Господь – ймення Йому.

7. Чи не такі, як сини ефіопів, і ви для Мене, сини Ізраїлеві? – говорить Господь. Чи не Я вивів Ізраїля з краю єгипетського і филистимлян з Кафтору і Арама з Кіру?

8. Ось, очі Господа Бога – на грішне царство, і Я винищу його з обличчя землі; але дім Якова не зовсім понищу, – говорить Господь.

9. Бо ось, Я звелю і розсію дім Ізраїлів по всіх народах, як розсівають зерно в решеті, і жодне не впаде на землю.

10. Від меча помруть всі грішники з народу Мого, котрі кажуть: Не спіткає нас і не прийде до нас це лихоліття!

11. Того дня Я поновлю скинію Давидову, що впала, зарихтую тріщини в ній і зруйноване полагоджу, і опоряджу її, як за днів старожитніх,

12. Щоб вони оволоділи останком Едому і всіма народами, між котрими сповіститься ймення Моє, – говорить Господь, Котрий утворює все це.

13. Ось, надійдуть дні, – говорить Господь, – коли орач застане ще женця, а видушувач винограду – сівача; і гори виточуватимуть сік виноградний, і всі пагорби потечуть.

14. І поверну з полону народ Мій, Ізраїля, і забудують спорожнілі міста, і оселяться в них, насадять виноградники і питимуть вино з них, започаткують сади і почнуть їсти плоди з них.

15. І посаджу їх на землі їхній, і вони вже не будуть відкинуті од землі своєї, котру Я дав їм, – говорить Господь, – Бог твій.

До Книги Овдія ⇨